Reabilitare termică - Intrebari frecvente


Prevederile OUG 69/2010 s-ar putea aplica si in cazul in care se doreste reabilitarea unui singur apartament dintr-un bloc?

Nu, uitandu-ne la definitia data de reglementarile legale a cladirilor de locuit coroborata cu cea a beneficiarilor,  rezulta cu certitudine ca avem doar 2 categorii de beneficiari: 1. Asociatii de proprietari si 2. Persoane fizice proprietare ale locuintelor de tip unifamilial.

De altfel si cerintele tehnice sunt construite pe linia aceluiasi rationament – nu este eficienta reabilitarea termica a unei singure locuinte sau a unor locuinte disparate intr-un bloc de locuit. Fara a avea in vedere reabilitarea intregului bloc de locuinte, nu s-ar putea prezenta o expertiza tehnica, un certificat energetic si un audit energetic pe intreaga cladire asa cum prevede in mod expres art. 14 alin.(1) din normele de aplicare aprobate prin HG 736/2010.   






© Fondul National de Garantare a Creditelor pentru Interprinderile Mici si Mijlocii